V preteklem tednu je projekt TeachXR dosegel pomemben mejnik z uspešno zaključenim prvim izobraževanjem za učitelje z naslovom Moj prvi XR – Od radovednosti do uporabe. Tridnevna delavnica, ki je potekala na Šolskem centru Slovenske Konjice–Zreče, je zbrala skupino motiviranih učiteljev iz različnih osnovnih in srednjih šol, ki so želeli bolje razumeti, kako tehnologije navidezne, obogatene in razširjene resničnosti (XR) lahko obogatijo sodobni učni proces.
Udeleženci so skozi pester program pridobili temeljna znanja o XR tehnologijah in njihovem potencialu v izobraževanju. Spoznavali so, kako delujejo VR očala, katere naprave in platforme so na voljo za ogled in ustvarjanje XR vsebin ter kako se lahko te vključijo v vsakodnevni pouk. Delavnica je vključevala tako tehnološke kot tudi didaktične in uporabniške vidike – od osnov XR do načrtovanja pedagoško smiselnih učnih aktivnosti in premisleka o dostopnosti.
Posebna pozornost je bila namenjena tudi pedagoškim vidikom uporabe XR v razredu. Udeleženci so v okviru predavanja razmišljali o vlogi XR kot učnega sredstva, ki lahko spodbuja raziskovanje, aktivno učenje in večjo motivacijo učencev. Seznanili so se z različnimi didaktičnimi pristopi, ki jih je smiselno upoštevati pri načrtovanju XR učnih izkušenj, ter razpravljali o tem, kako tehnologijo učinkovito vključiti v obstoječe učne načrte. Poseben poudarek je bil na praktičnem delu, ki je med udeleženci požel največ navdušenja. Priložnost, da XR tehnologijo preizkusijo sami, se seznanijo z delovanjem opreme ter ustvarijo prve preproste učne vsebine, je mnogim odprla popolnoma novo perspektivo. Mnogi so izpostavili, da je bila prav ta neposredna izkušnja ključna za razumevanje uporabnosti XR v njihovem konkretnem pedagoškem okolju.
Velik poudarek je bil namenjen tudi načrtovanju učnih aktivnosti po načelih snovalskega razmišljanja, ki spodbuja ustvarjalno in problemsko naravnano zasnovo učnih izkušenj. Pomemben del izobraževanja je bil namenjen tudi razumevanju dostopnosti XR vsebin in uporabniški izkušnji v XR okoljih – temama, ki postajata vse pomembnejši pri vključevanju tehnologije v šolski prostor. Udeleženci so se naučili prepoznavati ovire, s katerimi se lahko srečujejo različni uporabniki, ter iskali načine, kako XR prilagoditi čim širšemu krogu učencev. Delavnica je obenem odprla tudi prostor za medsebojno izmenjavo idej, primerov dobrih praks in razmisleke o prihodnosti učenja z uporabo naprednih tehnologij.
Odzivi udeležencev so bili izjemno pozitivni. Številni so pohvalili vsebinsko bogat program, kakovost izvedbe in še posebej praktično naravnanost delavnic. Veliko udeležencev je izpostavilo, da so v izobraževanju prepoznali konkreten potencial za prenovo in popestritev svojih pedagoških praks. Prva izvedba predstavlja dragoceno izhodišče za vse prihodnje module znotraj projekta TeachXR. Na podlagi pridobljenih izkušenj in povratnih informacij bomo program dodatno nadgrajevali in prilagajali potrebam učiteljev ter s tem gradili kakovostno podporno okolje za vključevanje XR v slovenski izobraževalni sistem.
Če vas zanima, kako lahko tudi vi naredite prve korake v svet XR, vas vabimo, da se udeležite katerega izmed prihodnjih izobraževanj. Več informacij o lokacijah in terminih izvedbe prvega modula najdete na zavihku izobraževanja.