Na Srednji šoli za elektrotehniko in računalništvo Vegova v Ljubljani je bila uspešno izvedena tretja izvedba izobraževanja Moj prvi XR – Od radovednosti do uporabe. Tokrat so delavnico večinoma obiskali srednješolski učitelji iz tehničnih področij, ki so že imeli določeno predznanje o uporabi sodobnih tehnologij, kar je omogočilo nekoliko poglobljeno obravnavo posameznih vsebin.
Program je tako poleg temeljnega pregleda XR tehnologij in možnosti njihove uporabe v izobraževanju vključeval tudi konkretnejši prikaz načrtovanja učnih vsebin. Udeleženci so skozi praktični primer navideznega sprehoda “Po sledeh radia Kričač” podrobneje spoznali proces načrtovanja, od začetne ideje do izbire vsebin, priprave 360° posnetkov in osnov njihove obdelave. Posebna pozornost je bila namenjena prvim korakom oblikovanja učne izkušnje, kar je udeležencem omogočilo vpogled v izzive in priložnosti razvoja interaktivnih gradiv za uporabo pri pouku.
Poleg tehničnega vidika so bili v programu predstavljeni tudi pedagoški pristopi, zlasti z vidika raziskovalnega učenja in medpredmetnega povezovanja, kjer so udeleženci izmenjevali svoje izkušnje in možnosti za vključitev XR v različne učne scenarije. V ospredje je stopila tudi tema uporabniške izkušnje in dostopnosti, pri čemer so bile izpostavljene smernice za oblikovanje prijaznih, intuitivnih ter vključujočih XR okolij, prilagojenih različnim skupinam učencev in dostopnih na različnih napravah.
Največ zanimanja je tudi tokrat požel praktični del izobraževanja, kjer so se udeleženci lahko neposredno seznanili z uporabo VR očal, rokovanjem s krmilniki in preizkusom različnih izobraževalnih aplikacij. Takšna izkušnja je udeležencem ponudila dodatno motivacijo za nadaljnje uvajanje XR tehnologij v svoje poučevanje in jim odprla nove možnosti za ustvarjanje sodobnih učnih okolij.
Povratne informacije udeležencev potrjujejo, da je izobraževanje uspešno doseglo svoj namen ter prispevalo k širjenju znanja in izmenjavi dobrih praks na področju uporabe XR v izobraževanju. Projekt TeachXR tako nadaljuje z izvajanjem programa, ki učiteljem omogoča pridobitev konkretnih znanj za kakovostno in inovativno uporabo naprednih digitalnih orodij v učnem procesu. Več informacij o naslednjih izobraževanjih je na voljo na zavihku Izobraževanja.